Terapia

Podstawowym zadaniem domu jest przede wszystkim, podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności, osób uczestniczących w zajęciach,  niezbędnych  do samodzielnego życia.  Dzięki prowadzonej terapii zajęciowej podopieczni rozwijają swoje zainteresowania, doskonalą zdolności manualne, umiejętności planowania i przewidywania. Poprzez swoje prace wyrażają ekspresję świata własnych przeżyć, która pozwala nam ich lepiej poznać i zrozumieć. Środowiskowy Dom Samopomocy Nr 1 w Chojnowie świadczy usługi w ramach indywidualnych lub zespołowych treningów samoobsługi i treningów umiejętności społecznych, polegających na nauce, rozwijaniu lub podtrzymywaniu    umiejętności w zakresie czynności dnia codziennego  i funkcjonowania w życiu społecznym. Wspólne wypełnianie druków podczas starania się o rentę chorobową, rejestracja do lekarza, pomoc przy realizacji recept w aptekach, załatwianie spraw urzędowych – takie i inne sytuacje są  na porządku dziennym.

Głównym zadaniem ŚDS Nr 1 w Chojnowie jest niesienie wszelkiej pomocy osobom potrzebującym, w każdej dziedzinie życia. Jej członkowie mogą liczyć na pomoc wszystkich terapeutów, psychologa czy pielęgniarki. Środowiskowy Dom Samopomocy Nr 1 w Chojnowie jest miejscem przyjaznym, pomocnym, z panującą atmosferą rodzinną. Wszystkie osoby niepełnosprawne znajdują w naszej placówce zrozumienie, miłe towarzystwo i oddane serce personelu. Dbamy o to, aby nasi podopieczni czuli się u Nas jak w domu – bezpiecznie, otoczeni troskliwą opieką.

Działania wspierająco – aktywizujące wobec uczestników realizowane są w formie zajęć zorganizowanych i treningów, zajęć w pracowniach w 5 – 7 osobowych grupach oraz indywidualnej terapii. Zajęcia dostosowywane są do umiejętności psychofizycznych podopiecznych. Zmiana uczestnictwa w poszczególnych pracowniach odbywa się co 3 miesiące zgodnie z podpisanym przez uczestników kontraktem.

Metody pracy to: modelowanie, treningi, prezentacja, warsztaty, ćwiczenia i inne, zależnie od potrzeb.

Formy i metody pracy są w wysokim stopniu zindywidualizowane, specyficzne i z tego powodu nie mogą podlegać standaryzacji. Indywidualizacja działań dotyczy również planowania i  oceny funkcjonowania uczestników, dokonywanej co 6 miesięcy przez zespół wspierająco – aktywizujący.

Do usług, które świadczy Środowiskowy Dom Samopomocy Nr 1 w Chojnowie należą:

  • trening funkcjonowania w codziennym życiu,
  • trening umiejętności interpersonalnych i rozwiązywania problemów,
  • trening umiejętności spędzania czasu wolnego,
  • trening z zakresu umiejętności porozumiewania się,
  • trening kreatywności,
  • poradnictwo psychologiczne,( indywidualne konsultacje z psychologiem dla uczestników oraz ich opiekunów)
  • zajęcia zmierzające do integracji i budowy społeczności
  • pomoc w załatwianiu spraw urzędowych,
  • pomoc w dostępie do niezbędnych świadczeń zdrowotnych,
  • niezbędną opiekę,
  • terapię ruchową,
  • gorący posiłek.

W Domu działa 8 pracowni:

l. Plastyczno – Artystyczna

2. Kulinarna i Gospodarstwa Domowego

3. Techniczna

4. Komputerowa

5.Kulturalno – Oświatowa

7. Pracownia  Tkacka

8. Pracownia Biżuteryjno – Choreograficzna

Zajęcia rehabilitacyjne

Zajęcia z Psychoterapii indywidualnej i grupowej, która wynika z indywidualnego planu terapeutycznego uczestnika

Wsparcie w zakresie konsultacji lekarskich

Pracownicy Domu, w celu zapewnienia integracji społecznej uczestników współpracują z szeroko rozumianymi partnerami (rodzinami, instytucjami pomocy społecznej, zakładami opieki zdrowotnej, urzędami pracy, organizacjami pozarządowymi, organizacjami kulturalno-oświatowymi, kościołami i związkami wyznaniowymi, placówkami oświatowymi, innymiosobami   lub   podmiotami   działającymi   na   rzecz   integracji   społecznej   uczestników).

Środowiskowy Dom Samopomocy ściśle współpracuje z rodzinami i opiekunami uczestników. Organizowane są spotkania z rodzicami w celu przekazania bieżących informacji z życia ŚDS. Rodzice starają się uczestniczyć w imprezach organizowanych dla naszych podopiecznych np. wycieczki, pikniki, wspólne wyjścia. Rodzice mogą korzystać z konsultacji lekarza psychiatry raz psychologa.

Środowiskowy Dom Samopomocy Nr 1 w Chojnowie stara się integrować podopiecznych ze środowiskiem lokalnym poprzez udział w imprezach kulturalnych, wyjścia do muzeum i bibliotek w Chojnowie i w Krzywej, organizację konkursu „Mamy Talent” dla osób niepełnosprawnych z Powiatu Legnickiego, organizację wspólnych imprez i wycieczek wraz z Warsztatami Terapii Zajęciowej w Chojnowie oraz Warsztatami Terapii Zajęciowej im. Andrzeja Krakowskiego w Legnicy, Środowiskowym Domem Samopomocy Nr 2 w Chojnowie, WTZ „Jutrzenka” w Legnicy. Bierzemy udział we wszystkich imprezach organizowanych dla osób niepełnosprawnych. Środowiskowy Dom Samopomocy Nr 1 w Chojnowie współpracuje również z  Gimnazjum Nr 1 w Chojnowie, Szkołą Podstawową w Krzywej im. 10 Brygady Kawalerii Pancernej, Szkołą Podstawową w Rokitkach, ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Wsi Niedźwiedzice, integrując młodzież, dzieci i seniorów  z osobami niepełnosprawnymi poprzez wspólne spotkania integracyjne,  imprezy, zajęcia plastyczne, występy artystyczne i festiwale. Podopieczni integrują się z podopiecznymi Dolnośląskiego Stowarzyszenia na Rzecz Chorych Długotrwale Unieruchomionych „Niebieski Parasol” w Legnicy z siedzibą w Chojnowie. Organizują im przedstawienia np. z okazji dnia kobiet, koncerty – pieśni wojskowe,  wykonują kartki i składają życzenia wielkanocne i bożonarodzeniowe.  Poprzez różnorodne działania integracyjne dąży się do stworzenia naszym podopiecznym możliwości pełnego lub częściowego włączenia się do normalnego życia, dostępu do wszystkich instytucji i usług, z których korzystają pełnosprawni. Środowiskowy Dom Samopomocy Nr 1 w Chojnowie współpracuje ze Stowarzyszeniem na rzecz Osób Niepełnosprawnych i potrzebujących „Dajmy Szanse” w Chojnowie. W ramach współpracy ze stowarzyszeniem uczestnicy biorą udział w różnego rodzaju imprezach integrujących i wycieczkach. Nasi podopieczni korzystają również z Banku Żywności Caritas Diecezji Legnickiej. 

Uczestniczymy w wystawach, festiwalach, konkursach plastycznych  – tym samym podtrzymujemy kontakty ze społecznością lokalną.

Atrakcyjność zajęć terapeutycznych, możliwość kontaktu z innymi osobami, nawiązywanie kontaktów interpersonalnych i możliwość samorealizacji na poziomie własnych możliwości, sprawia, że uczestnicy systematycznie uczęszczają i angażują się w zajęcia. W pracy terapeutycznej przyjęto zasadę wzajemnej tolerancji, samoakceptacji, akceptacji drugiej osoby, wzajemnej pomocy koleżeńskiej, wyrozumiałości serdeczności w stosunku do drugiego człowieka. Realizacja powyższych zadań odbywała się m.in. poprzez prowadzenie spotkań z uczestnikami w ramach tzw. „spotkań problemowo – tematycznych”.

Współpraca z instytucjami działającymi na rzecz uczestników Środowiskowy buduje sieć wsparcia społecznego dla podopiecznych poprzez współpracę z organizacjami pozarządowymi, instytucjami, środowiskiem lokalnym. W 2018 placówka starała się poszerzać kontakty i wymieniała doświadczenia z placówkami świadczącymi pomoc dla osób zaburzonych psychicznie i  z niepełnosprawnością intelektualną. Współpracowaliśmy z kuratorami społecznymi oraz policją, z radcami prawnymi.

W ŚDS organizowane są również różne imprezy. Można na nich potańczyć, pośpiewać, wspólnie się pobawić. Nasza  placówka chętnie współpracuje z innymi podobnymi ośrodkami .zapewniając wiele atrakcji swoim członkom.